Jak jeść wg zasad Ajurwedy – Teoria Trzech Gun

W Ajurwedzie produkty spożywcze podzielone są według swoich właściwości, czyli gun. Trzy podstawowe z nich to sattva, rajas oraz tamas.

Każda z nich charakteryzuje inną grupę produktów oraz, co za tym idzie, inny wpływ spożywanych pokarmów na nasze samopoczucie oraz siły witalne.

SATTVA - KOLOR BIAŁY

Sattva, czyli wiedza i czystość, odnosi się do intelektualnego poziomu fizycznego, wyróżnia najzdrowsze oraz lekkostrawne produkty dla człowieka, sprzyjające zdrowiu oraz medytacji, wewnętrznemu spokojowi. Jedzenie satwiczne powinno być świeże i naturalne, niemodyfikowane genetycznie, bez polepszaczy smaku oraz konserwantów. Powinno być spożywane w możliwie najmniej przetworzonej formie, czyli surowe lub gotowane na parze.

Dieta pierwszej guny zawiera: ziarna, białko, owoce, warzywa, zioła, nabiał oraz naturalne „słodkości” takie jak miód, melasa czy syrop klonowy. Jest bogata w błonnik, witaminy oraz alkalizujące produkty.

RAJAS - KOLOR CZERWONY

Rajas (czyt. radżas) czyli pasja i pobudzenie, odnosi się do pierwiastka ego, łączy dwie pozostałe, czyli sattavę i tamas, jest rodzajem paliwa „doładowującego” tą energię, która dominuje w człowieku.

Zaliczamy tu wszystko co jest zbyt pikantne, gorzkie, kwaśne, słone (ostre przyprawy, mocne zioła), kawę, herbatę, ryby, jaja, czekoladę, sól. Również jedzenie w pośpiechu nadaje posiłkowi jakość radżasową.

TAMAS - KOLOR CZARNY

Tamas, czyli statyczność, brak aktywności, odnosi się do złej jakości umysłu – apatii oraz depresji. Przyczynia się do zmniejszenia energii – prany w organizmie, zakłócając możliwości rozumowania, wypełniając umysł negatywnymi emocjami.

Żywność nasycona tamasem to: mięso, żywność sfermentowana, nieświeża i przejrzała, alkohol oraz nikotyna. Także żywność wysoko przetworzona, typu fast food oraz z zawartością konserwantów, substancji sztucznych należy zaliczyć do grupy tamas. Działaniem tamasycznym jest także przejadanie się.

Warto podkreślić, że opisane wyżej trzy guny nie odnoszą się jednie do wyborów spożywczych, promieniują one bowiem w wielu kierunkach – naszego zachowania, samopoczucia, motywacji, zdrowia fizycznego i psychicznego. Wszystko to tworzy spójną całość. Jak to zrozumieć? Oto przykład: Jeśli wybiorę szybki posiłek typu fast food, zjem go po drodze do pracy lub na przystanku – niedługo potem, poczuję się źle, ponieważ wprowadziłam do swojego organizmu energię guny tamas.

Życzę Wam sattvicznego życia ! :)

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką Anandartykułu jest Aleksandra Szczepańska - kosmetolog i właścicielka Instytutu Kosmetologii Skin Effect, w którym popularyzuje wiedzę z zakresu holistycznej kosmetologii oraz zdrowego stylu życia. W wolnym czasie praktykuje jogę i uwielbia podróżować. Filozofia ajurwedy fascynuje ją od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *