Zaprzyjaźnij się ze swoim umysłem czyli elementy Radża Jogi – Królewskiej Ścieżki [VIDEO]

SERIA YOGA VIDYA - WIEDZA JOGI

Umysł ludzki jest jak dzikie konie - jeśli zaczniesz z nim walczyć, będziesz skazany na porażkę. Jak kultywować przyjaźń ze swoim umysłem? Trzeba najpierw się z nim zaznajomić i go poznać, a dopiero potem próbować okiełznać. Odpowiedzią jest Radża Joga (radż/ radża w sanskrycie oznacza król, władca).

Radża Joga koncentruje się na umyśle i wszystkim, co dotyczy umysłu oraz metod zarządzania nim. Piątym etapem/ stopniem Radża Jogi jest Pratyahara, czyli technika wycofania zmysłów; przekierowania zmysłów do wewnątrz, w której zakłócenia umysłu są wygaszane, tak aby umysł mógł odpocząć.

Do Pratyahary należą niektóre formy klasycznych medytacji [np. Stabilne Ciało] oraz Joga Nidra. Radża Jogę jaką znamy dzisiaj, skodyfikował rishi (mędrzec) Patandżali - autor klasycznego traktatu o Jodze "Jogasutry".

 

Chcesz zostać natychmiastowym mistrzem siebie, nie chcesz ciężko pracować, by opanować siebie. I chcesz rządzić, chcesz zawładnąć, kontrolować i dominować. To jest przyczyna twojej porażki. Ponieważ nie chcesz zostać przyjacielem samego siebie."
- Swami Niranjanananda Saraswati

Film ma polskie napisy. Jak je włączyć?

klikasz na pasku przewijania w ikonkę Ustawienia - taka ikonka śrubki i wybierasz "Napisy Polski"

Napisy wykonała Nina w ramach praktyki karma jogi - dziękujemy!


 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest Joga Nidra?


 

Więcej na temat Radża Jogi znajdziesz w książkach:

  • "Raja Yoga for Everyone" Overview and Practice Capsules, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
  • "Four Chapters on Freedom: Commentary on the Yoga Sutras of Patanjali" Swami Satyananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie

Książki znajdziesz w sklepie internetowym:

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja Grabowska - Stworzycielka Sūtry, doświadczona nauczycielka, która ostatnie 12 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 8miu lat prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Więcej o Anji TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *