Zaprzyjaźnij się ze swoim umysłem czyli elementy Radża Jogi – Królewskiej Ścieżki [VIDEO]

SERIA YOGA VIDYA - WIEDZA JOGI

Umysł ludzki jest jak dzikie konie - jeśli zaczniesz z nim walczyć, będziesz skazany na porażkę. Jak kultywować przyjaźń ze swoim umysłem? Trzeba najpierw się z nim zaznajomić i go poznać, a dopiero potem próbować okiełznać. Odpowiedzią jest Radża Joga - ang. Raja Yoga (radż/ radża w sanskrycie oznacza król).

Radża Joga koncentruje się na umyśle i wszystkim, co dotyczy umysłu oraz metod zarządzania nim. Piątym etapem / stopniem Radża Jogi wg. Patandżalego jest Pratyahara, czyli technika wycofania zmysłów; przekierowania zmysłów do wewnątrz, w której zakłócenia umysłu są wygaszane, tak aby umysł mógł odpocząć.

Do Pratyahary należą niektóre formy klasycznych medytacji [np. Stabilne Ciało] oraz Joga Nidra. Jest wiele form Radża Jogi, a najbardziej znana dzisiaj, została skodyfikowana przez Patandżalego - autora klasycznego traktatu o Jodze "Jogasutry".

 

Chcesz zostać natychmiastowym mistrzem siebie, nie chcesz ciężko pracować, by opanować siebie. I chcesz rządzić, chcesz zawładnąć, kontrolować i dominować. To jest przyczyna twojej porażki. Ponieważ nie chcesz zostać przyjacielem samego siebie."
- Swami Niranjanananda Saraswati

Polskie napisy

niestety w odmętach internetu polskie napisy do tego Satsangu zostały utracone (Satsang oznacza w obecności prawdy). Jeśli ktoś chciałby pomóc w tłumaczeniu z angielskiego na polski - zapraszam serdecznie do kontaktu ze mną


 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest Joga Nidra?


 

Więcej na temat Radża Jogi znajdziesz w książkach:

  • "Raja Yoga for Everyone" Overview and Practice Capsules, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
  • "Four Chapters on Freedom: Commentary on the Yoga Sutras of Patanjali" Swami Satyananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *