Shatavari – ta, która posiada stu mężów i warto mieć ją w domowej apteczce [Ajurweda]

Shatavari wbrew pozorom nie jest imieniem Hinduski, która cieszyła się wyjątkowym powodzeniem wśród mężczyzn. Jest ajurwedyjskim ziołem, zaliczanym do grupy afrodyzjaków, czyli środków zwiększających potencję seksualną. Okazuje się zatem, że nazwa nie jest przypadkowa. Jednak shatavari posiada także szereg innych dobroczynnych właściwości, a kiedy je poznacie, zapragniecie mieć ją zawsze pod ręką.

Mówi się, że shatavari jest ziołem typowo kobiecym, dedykowanym kobietom. Polecana jest bowiem na wszelkie choroby żeńskiego układu rozrodczego, a także dolegliwości takie jak syndrom napięcia przedmiesiączkowego. Zioło reguluje cykl menstruacyjny lub przywraca go, łagodzi bóle miesiączkowe i objawy menopauzy, a także pomaga w przypadku infekcji intymnych. Jednakże preparat mogą stosować również mężczyźni, ponieważ shatavari jest tzw. rasajaną i działa odżywczo na wszystkie tkanki, nie tylko rozrodcze. Rasajany to bardzo ważna w ajurwedzie grupa ziół o działaniu wzmacniającym i odmładzającym. Jako rasajana, shatavari zalecana jest szczególnie osobom o dominującej doszy pitta, gdyż ma działanie tonizujące.

Shatavari należy także do grupy nawilżających i łagodnie pęczniejących środków przeczyszczających. Ze względu na takie właśnie nawilżające i łagodzące działanie doskonale sprawdza się w przypadku wysuszenia i stanów zapalnych błon śluzowych, płuc, żołądka, nerek i narządów płciowych. Przyjmowanie shatavari zalecane jest w przypadku wrzodów, a ze względu na to, że przeciwdziała odwodnieniu – także podczas przewlekłych biegunek i zatruć pokarmowych. Preparat stosowany zewnętrznie zmiękcza zesztywniałe stawy i szyję oraz rozluźnia skurcze mięśni. Łagodzi i uspokaja ruchliwą doszę vata. Stosowaną częścią rośliny jest korzeń, najczęściej w postaci sproszkowanej.

Jako afrodyzjak shatavari dodaje energii całemu ciału, dzięki temu, że wzmacnia narządy płciowe i tkanki rozrodcze, które według ajurwedy są esencją wszystkich tkanek w ciele. Przywraca komórkom młodzieńczy wigor. W ajurwedzie afrodyzjaki mogą służyć nie tylko wzmocnieniu funkcji i sił seksualnych, ale także skierowaniu energii seksualnej do wewnątrz oraz regeneracji. Nie tylko pobudzają potencję, ale przede wszystkim działają wzmacniająco i odżywczo. Dodają energii całemu organizmowi, od układu rozrodczego począwszy, rewitalizują układ nerwowy i szpik kostny, a także przynoszą jasność umysłu. Jak widać shatavari, będąc równocześnie rasajaną i afrodyzjakiem, ma wszechstronne i bardzo pozytywne działanie. Warto więc stosować ją na co dzień jako suplement diety.

Bibliografia:

  • D. Frawley, V. Lad, „Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie”
  • Arteya „Ajurweda dla kobiet. Ajurwedyjskie kuracje ziołowe”
caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką Anandartykułu jest Ania - z wykształcenia komparatystka i socjolożka, z zawodu – „pani od PR-u” w pewnej instytucji publicznej. Miłośniczka jogi i ajurwedy. Absolwentka pierwszej edycji studiów podyplomowych Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia.

Ania prowadzi własny fanpage poświęcony ajurwedzie pod nazwą Anayurveda. W przyszłości planuje założenie bloga o tej tematyce. Osoby zainteresowane konsultacją ajurwedyjską mogą skontaktować się z Anią pod adresem: abobela@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *