Joga dla każdego – nagrania praktyk prosto z Aszramu cz. 2 poziom średni [VIDEO]

W ramach inspiracji do samodzielnej praktyki, piszę tutaj o nowej serii Satyananda Yoga for Everyone (Satyananda Joga dla każdego). Są to nagrania video praktyk prosto z Aszramu w Bihar, w Indiach, który widzicie na zdjęciu powyżej. Nagrania są po angielsku ale większość praktyk jest pokazana. Gdybyście mieli/miały jakieś pytania - piszcie, chętnie przyjdę z pomocą w Waszej indywidualnej praktyce.

Seria poziomu średniego Satyananda Yoga for Everyone to kolejny poziom zastosowania Jogi w życiu codziennym. Jeśli znasz i czujesz się komfortowo z serią 1 wprowadzającą, przejdź do poziomu średniego, opisanego tutaj. Jest to pięć kapsułek Jogi, które można wykonać razem podczas jednej sesji lub podzielić na osobne sesje w ciągu dnia.

Kontynuuj Mantra Sadhanę, a nowy zestaw asan pogłębi twoje doświadczenie własnego ciała. Pranajama zwiększa zdolność oddychania i równoważy mentalne nadpobudzenie. Praktyka Jogi Nidry pogłębia zrozumienie relaksu oraz uważności.

Pierwszy poziom praktyki Antar Mouna (medytacja wewnętrznej ciszy) zwiększa zrozumienie roli zmysłów i myśli w życiu codziennym.

 

O PORANKU

3 MANTRY: MANTRA SADHANA

Aby rozpocząć dzień z pozytywnym nastawieniem, wewnętrzną siłą i zaufaniem do życia, Sadhana (praktyka Jogi) składająca się z trzech mantr (mantry Mahamritjundżaja i Gayatri oraz 32 imiona Durgi) jest wykonywana zaraz po przebudzeniu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności. Każda mantra jest intonowana z konkretną sankalpą (intencją):

  • Mahamritjundżaja dla dobrego zdrowia i samopoczucia, witalności,
  • Gayatri dla zrozumienia i mądrości, intuicji,
  • 32 imiona Durgi dla pokonywania życiowych trudności, kreatywności, pozytywności

ASANA i PRANAJAMA

Asany, czyli pozycje Jogi oraz pranajama, czyli praktyki oddechowe, przywracają równowagę i zwiększają witalność. Pranajamy łączą z oddechem i poprawiają jakość oddychania.

W CIĄGU DNIA / POPOŁUDNIU

Codzienna praktyka Jogi Nidry to czas świadomej relaksacji, która usuwa zmęczenie, poprawia jasność umysłu i sprawia, że człowiek jest świeży, lekki i gotowy do końca dnia.

WIECZORAMI

Medytacja jest nieodłączną częścią Jogi (Raja Yoga). Codzienna praktyka określonych technik medytacji oczyszcza umysł z balastu całego dnia. Praktyki medytacji przynoszą ulgę skołatanej głowie, skupiają i oczyszczają umysł, równoważą emocje i wahania nastrojów. Otwierają na transcendentalny aspekt człowieka, dają wglądy wyższych stanów świadomości, gdyż zwracają świadomość do wnętrza, ku własnej Jaźni.


 

Autorką artykułu jest Anja Atmadarshan - stworzycielka Sūtry, praktykuje 15 lat (od 2008r). Od 2013r. organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga, pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga/Satyananda Yoga. Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi oraz kurs Bihar Yoga Traditional Training w Aszramie w Bihar. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach trzykrotnie. Więcej o Anji przeczytasz TUTAJ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj Sūtrę - postaw nam kawę albo herbatę jasminową. Dobra karma zawsze wraca:) wspieram
Hello. Add your message here.