Gayatri mantra dająca mądrość, zrozumienie, wyzwolenie. Jak praktykować samodzielnie? [PDF]

PEŁNA MANTRA

Om bhūrbhuvah svah
Tatsavitur varenyam
Bhargo devasya dhīmahi
Dhiyo yo nah prachodayāt

SANKALPA

czyli Intencja z jaką recytuje się tę mantrę to mądrość, jasność/ bystrość umysłu, intuicja

TŁUMACZENIE I DZIAŁANIE

Gayatri mantra jest jedną z najczęściej używanych i najświętszych mantr w Jodze, pochodzi z Wed. Charakterystyczna dla Gayatri jest liczba sylab - 24 sylaby w sanskrycie, a każdy dźwięk rezonuje w ciele, więc regularna praktyka tej mantry pomoże obudzić i zharmonizować ciało praniczne - pranamaya kosha. Gayatri mantra rozwija również intelekt, daje wiedzę i mądrość oraz poszerza świadomość.

Mówi się, że znaczenie Gayatri pochodzi od 'gayanath' co oznacza 'to, co jest śpiewane' lub 'chwalenie' albo od 'gaya' oznaczające 'energie witalne'.
Natomiast 'trayate' oznacza 'dawać wyzwolenie'. Generalnie w wolnym tłumaczeniu można by to opisać jako: dawanie uwolnienia energii witalnych/ Prany/ świadomości. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich mantr, nie jest konieczne rozumienie znaczenia słów, ponieważ skupiamy się na wibracyjnym aspekcie mantry.

Istnieje również wiele innych odmian mantry Gayatri dla poszczególnych bóstw lub guru - wspólnym elementem są 24 sylaby mantry, np. Lakshmi Gayatri, Ganesha Gayatri.


JAK PRAKTYKOWAĆ?

Zanim zaczniesz, przywołaj w myślach Sankalpę czyli Intencję tej mantry. Zaraz po przebudzeniu jeszcze będąc/siedząc w łóżku, intonuj w stałym rytmie, najlepiej na głos, jedenaście razy pod rząd. Potem chwilę zostań w bezruchu z oczami zamkniętymi czując efekt wibracji mantry. Praktykuj codziennie. Taka forma praktyki z mantrą nazywa się Mantra Japa (wymawiaj dżapa) Japa oznacza recytację. I jest to jak najbardziej forma/ technika medytacji.

SEKWENCJA

Gayatri można wykonywać jako osobną, samodzielną mantrę.

Natomiast jeśli wykonujesz poranną Mantra Sadhanę, wtedy Gayatri x 11 wykonuj po Mahamritjundżaja mantrze czyli:
- najpierw Mahamritjundżaja mantra x 11 powtórzeń
- potem  Gayatri mantra x 11 powtórzeń
- zakończ intonując Om Szanti Szanti Szanti Hari Om


 

PLIKI DO POBRANIA

Gayatri Mantra do osobistej praktyki mantra dżapa


Poprawna wymowa Gayatri Mantry


 

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *