Mantra Saraswati dająca wiedzę i mądrość

PEŁNA MANTRA:

Namaste Szarade Devi
Saraswati mata prade
Vasatvam mam jeehvaagre
Sarva vidyaa pradaa bhava

Namastasye Namo Namaha
Om Szarade Devi

Om Szrim Hrim Saraswatiyaye Namaha

TŁUMACZENIE

Pochylam się ku tobie bogini Szaarada
Saraswati, ty, która obdarzasz intelektem,
Obyś zamieszkała na czubku mego języka,
stań się (dla mnie) dawcą wszelkiej wiedzy,
Kłaniam się tobie, kłaniam się tobie,
O Szaarada, wzywam cię

Szrim Hrim - to są bidż mantry Saraswati

JĘZYK: SANSKRYT

SYMBOLIKA SARASWATI

Saraswati to ucieleśnienie najwyższej mądrości, a dosłowne znaczenie imienia Sarasvati; SARA - ta która podaje niezbędną wiedzę, SVA - własnej Jaźni. Bogini jest również uważana za patronkę nauki, edukacji, rzemiosła, sztuki i umiejętności. Usuwa przeszkody w nauce i udziela "ziemskiej" wiedzy oraz duchowej mądrości.

BIEL

Saraswati przedstawiana jest zwykle jako piękna kobieta ubrana cała w bieli, siedzi na białym lotosie lub białym łabędziu. Biały kwiat lotosu symbolizuje Światło, poznanie, wiedzę, prawdę.  Podobnie kolor bieli - to guna Sattwy (sattva) która symbolizuje czystość, harmonię, piękno, równowagę, mądrość, prawdziwość wglądu w Wyższą Rzeczywistość.

JAKIEGO ASA SARASWATI TRZYMA W RĘKAWIE...

CZYLI ATRYBUTY BOGINI - CO SARASWATI DZIERŻY W DŁONI:

  • książka lub zwój - odnosi się do świętych ksiąg zwanych Wedami w których zawarta jest cała wiedza wieczna, prawdziwa, Uniwersalna. Książka symbolizuje też wszelkie formy uczenia (się).
  • kryształowa mala (mālā) która reprezentuje zdolność medytacji, refleksji i duchowość.
  • instrument muzyczny który nazywa się vīnā - symbolizuje twórczość, sztukę i naukę.

ŁABĘDŹ

Hamsa czyli łabędź uważany jest za święte zwierzę. Podobno kiedy poda mu się wodę zmieszaną z mlekiem potrafi wypić tylko mleko. Symbolizuje to zdolność mądrego oddzielenia, rozróżnienia; w sanskrycie Viveka - rozróżnianie pomiędzy dobrem a złem, sattwą a tamasem, czystym od nieczystego, prawdą a iluzją, wiedzą a ignorancją. Symbolem Swamiego Niranjananandy - duchowego przywódcy Bihar School of Yoga jest SwaN czyli właśnie łabędź.


 

Mantra Bogini Saraswati w wykonaniu Wah!


Grafika w poście - autor Pieter Weltevrede


caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry, doświadczona nauczycielka, która ostatnie 12 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 8miu lat prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie.

Dodaj komentarz

Wspieraj Sūtrę w czasie pandemii - przekaż datek | Om TAK
Hello. Add your message here.