Czakry – czym są? oraz czakry w kulturach świata [Czytelniananda]

 Carl Gustav Jung:

Dopóki nie sprawisz że nieświadome będzie świadome, nieświadome będzie kierować twoim życiem i będziesz to nazywać losem"

Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i oznacza koło / okrąg / wir.

Jest siedem głównych czakr w ludzkim ciele, które znajdują się w kanale biegnącym wzdłuż naszego kręgosłupa (a dokładniej – wzdłuż rdzenia kręgowego). Taki kanał energetyczny nazywany Szuszumną biegnie od podstawy krocza, od czakry pierwszej Muladhary aż do czubka głowy, do czakry siódmej Sahasrary.

Na poziomie fizycznym centra Czakr są powiązane z głównymi splotami nerwowymi oraz gruczołami dokrewnymi w naszym organizmie. Czakry są podłączone do sieci kanałów psychicznych i energetycznych, które odpowiadają nerwom, ale mają bardziej subtelną naturę.

Czakry są więc wirami Prany (Prana to energia życiowa), które znajdują się w konkretnych obszarach naszego organizmu. Każda Czakra to taki przełącznik, który otwiera, włącza pewne wzorce zachowań, myśli i reakcje emocjonalne, które są nieuświadomione w naszym codziennym życiu. Czakry są bezpośrednio powiązane z poziomami świadomości, które mogą być aktywne (radżasyczne) zbalansowane i otwarte (sattwiczne) lub uśpione / nieaktywne (tamasyczne). Czakry odpowiadają konkretnym obszarom w mózgu, u większości ludzi te psychiczne centra są nieaktywne i uśpione (czyli niestety tamasyczne).
Ich fizyczna i mentalna stymulacja może prowadzić do zmian w świadomości.

Czakry istnieją zarówno na poziomie realnym jak i symbolicznym. Każda czakra to włącznik, który aktywuje i otwiera określone poziomy umysłu. Otwarcie poszczególnej czakry to przebudzenie danego poziomu świadomości jej odpowiadającemu. Czakry reprezentują moc świadomości, która jest w zasięgu każdej istoty ludzkiej.

Czakry symbolizują różne poziomy świadomości człowieka – począwszy od sfery bardzo niskiej i przyziemnej tj. poziomu instynktów związanych z Muladharą czyli czakrą pierwszą, aż po sfery bardziej subtelne czakry szóstej, czyli Ajny (czyt. agji) – powiązanej z intuicją. Są więc alegorią naszej drogi rozwoju, czyli ewolucji wewnętrznej. Czakry określają ścieżkę, którą każda osoba musi podążać, by zrealizować i zamanifestować swój pełen potencjał..

CZAKRY MOŻNA POSTRZEGAĆ W DWÓJNASÓB:

  • jako centra energetyczne - częstotliwość i jakość przepływu prany -> coś w stylu wiru pranicznego; tranzystorka pełnego prany (energii życiowej)

  • jako centra psychiczne - poziomy świadomości i rozwoju umysłu, odpowiadające naszej ewolucji (wewnętrznej, duchowej)

Gałęzie Jogi które zajmują się czakrami to np. Kundalini Joga czy Kriya Joga. System Czakr występuje nie tylko w Jodze; odniesienia do Czakr jako symboli poziomów świadomości człowieka znajdziemy również w: Biblii i Chrześcijaństwie (tak, tak :), Islamie, u Sufich, w Kabale, europejskim mistycyzmie, starożytnym Egipcie, filozofii chińskiej i japońskiej oraz oczywiście w Buddyźmie.

Powiedziałabym nawet więcej - odniesienia znajdziemy też we współczesnej zachodniej psychologii w postaci piramidy potrzeb skonstruowanej przez Maslowa (patrz: rozbudowana piramida potrzeb Maslowa)..


.PRZYKŁADY CZAKR W KULTURACH ŚWIATA

  • Kabalistyczne Drzewo Życia - siedem poziomów Sefir. Czakra pierwsza Muladhara odpowiada Sefirze Malchut, czakra siódma Sahasrara odpowiada Sefirze Kether:

 

  • Gwiazda Dawida / Pieczęć Salomona / Czwarta czakra - heksagram, sześcioramienna gwiazda utworzona z dwóch nachodzących, obróconych względem siebie trójkątów równoramiennych, Arabowie znają go pod nazwą ,,pieczęci Salomona" - heksagram to również diagram - symbol czwartej czakry Anahata:

 

  • Egipt - oko Horusa; odzwierciedla podłużny przekrój przez ludzki mózg, ukazuje przysadkę i szyszynkę tj. gruczoły dokrewne powiązane z czakrą szóstą Ajna (czyt. agja) oraz Czakrą siódmą Sahasrarą:

 

  • Zachodnia medycyna - poniżej widzicie przekrój poprzeczny rdzenia kręgowego zestawiony z symbolicznym ukazaniem czakry szóstej jako kwiatu lotosu o dwóch płatkach:

 

  • znacie zapewne powiedzenie "być w siódmym niebie", które występuje również w j.angielskim "seventh heaven" - jest siedem głównych Czakr w ludzkim ciele, czakra siódma Sahasrara symbolizuje oświecenie/ podniesienie kundalini czyli boski, duchowy, transcendentalny pierwiastek w człowieku.
  • ponownie liczba siedem - jest siedem cudów świata i siedem sakramentów chrześcijańskich, Menora - tak nazywa się siedmioramienny ozdobny świecznik żydowski, i jeszcze 7 dni tygodnia; świat został stworzony w 7 dni - a właściwie to siódmego dnia bóg odpoczywał, poza tym niedziela to czas kiedy się "nie dzieje" - to stan ciszy, spokoju i błogości, sfera bez słów - shoonya (czyt. szunja), oświecenie - Samadhi które jest właśnie sferą czakry siódmej.
  • Islam - historia Mohammeda który odbył w nocy podróż wznosząc się po złotej drabinie poprzez 7 poziomów nieba, by na końcu zasiąść na tronie Allaha. Jest to alegoria duchowej ewolucji jednostkowej świadomości; tron Allaha to odniesienie do siódmego nieba - Sahasrary; czakry siódmej.

 

  • Gnoza - Różokrzyżowcy przedstawiają symbolicznie czakry w postaci róż, a Tantrycy i Jogini w postaci kwiatów lotosu.

Widzicie już że Czakry to uniwersalna ludzka idea, przedstawiana jedynie w różnych formach na przestrzeni dziejów.


POLECANA BIBLIOGRAFIA:

  • "Yoga Kundalini. Ścieżka poznania siebie" Arthur Avalon, wyd. Brama
  • "Psychologia Kundalini - Jogi wg notatek z seminariów" Carl Gustav Jung wyd. KR
  • "Kundalini Yoga for the West" Swami Sivananda Radha, wyd. Timeless Books
  • "Kundalini-Tantra" Swami Satyananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
  • "Yoga and Kriya. A Systematic Course in the Ancient Tantric Techniques" Swami Satyananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie

Grafiki w poście - górna autorstwa artystki Patricia Ariel | oraz "Ewolucja" Adrian Salamandre, reszty autorów niestety nie byłam w stanie znaleźć


caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *