Najlepsza wyszukiwarka słów kluczowych (i fraz) w temacie Jogi klasycznej

To jest wpis dla jogicznych poszukiwaczy i poszukiwaczek, złaknionych wiedzy, ciekawych jogicznego świata, lubiących czytać i szukać. Dla tych którzy/które zadają pytania, a gdy nikt im nie potrafi odpowiedzieć, biorą sprawy w swoje ręce i samodzielnie szukają odpowiedzi. Ja tak zaczęłam moją przygodę z Jogą - chodzenie na zajęcia raz w tygodniu to było dla mnie zdecydowanie za mało. Chciałam wiedzieć więcej - byłam taką trochę Hermioną w świecie Jogi... I tak trwa to już 15 lat:)

No więc jest Yoga Magazyn, który w Indiach w wersji papierowej wychodzi od roku 1963 aż do dzisiaj. Co za rocznica, teraz jak piszę ten artykuł mamy rok 2023! Pomyśl o tym - 60 lat wiedzy o Jodze klasycznej, spisane na kartkach papieru. Ten magazyn wychodzi co miesiąc i my normalnie mamy do niego dwojaki dostęp poprzez:
1. PDFy - do wglądu albo ściągnięcia na dysk
2. darmową aplikację

O samym Magazynie i apce do niego będę pisać w kolejnym artykule.

Teraz przejdźmy do sedna sprawy czyli do archiwów i tej super wyszukiwarki. No więc jest cała biblioteka Jogi klasycznej dostępna na Twoje jedno kliknięcie, bo ten magazyn został przez osoby pomagające w Aszramie (karma jogini) przeniesiony do sieci i dodano do niego silnik wyszukiwarki!
Co to dla nas znaczy? Ano że wystarczy że wejdziesz na stronę

Dajmy na to że szukasz więcej o karma jodze - wpisujesz: karma+yoga i gotowe - silnik wyszukiwarki pokaże Ci wszystkie archiwalne artykuły od roku 1963 w których znajdziesz wiedzę na ten temat.

To najlepsze źródło informacji - lepsze od BBC News;)

TECHNIKALIA

Tutaj wypisuję kilka wskazówek jak jeszcze lepiej wyszukiwać słowa lub frazy kluczowe które Cię interesują:

  • wyszukując konkretne słowa lub wyrażenia jogiczne lub sanskryckie, weź pod uwagę że z biegiem lat zlatynizowana pisownia sanskrytu w czasopiśmie uległa zmianie, np. możesz zapisać sattwę tak: satva, sattva, sattwa. Więc gdy szukasz konkretnych terminów sanskryckich, żeby uzyskać najlepsze rezultaty, lepiej używać wszystkich możliwych powszechnych alternatywnych pisowni
  • jeśli chcesz, aby określone słowa pojawiały się razem w wynikach, możesz łączyć słowa we frazy. Jeśli chcesz znaleźć dokładne wyrażenie użyj "podwójnego cudzysłowu" podczas wpisywania słów w polu wyszukiwania
  • wyszukiwarka NIE uwzględnia wielkości liter. Nie ma znaczenia czy dla szukanego słowa kluczowego wpiszesz Tattwa czy tattwa czy TATTWA
  • aby mieć pewność, że w wyszukiwanym temacie zawsze znajdzie się określone słowo, umieść znak + (plus) przed słowem kluczowym w polu wyszukiwania, np. dla jogi nidry wpisz "yoga + nidra"
  • jeśli wpiszesz * (gwiazdkę) w słowie kluczowym, możesz dopsować aż do czterech liter tego samego wyrazu, czyli wpisz pran* aby znaleźć prana, albo pranic albo pranas

DLA NARZEKAJĄCYCH ŻE NIE ZNAJĄ ANGIELSKIEGO

Pewnie już Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku zobaczyłaś/eś że ta wyszukiwarka i magazyn są po angielsku. Ale nie lękajcie się, po prostu użyjcie Google Translator albo DeepL albo nawet Czatu GPT do tłumaczeń. Dla chcącego nic trudnego.

Owocnych poszukiwań!
A jeśli masz jakieś pytania - to po prostu NAPISZ DO MNIE


 

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 15 lat (od 2008 roku). Od 10ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie. Jest też graficzką komputerową i samodzielnie od 2014 tworzy stronę na której teraz jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj Sūtrę - postaw nam kawę albo herbatę jasminową. Dobra karma zawsze wraca:) wspieram
Hello. Add your message here.