Asany to nie ćwiczenia fizyczne ponieważ Joga nie jest kulturą fizyczną [Czytelniananda]

ASANA TO NIE JEST ĆWICZENIE FIZYCZNE

Przyjrzyjmy się klasycznej definicji asany, która mówi że asana to pozycja ciała kultywowana w świadomości i rozluźnieniu.

Według mędrca Patandźalego, twórcy klasycznego traktatu o Jodze "Joga Sutry" w wersie 2:46 definicja asany brzmi:

sthira sukham asanam

czyli asana to pozycja ciała, która jest stabilna i wygodna.


na rysunku asana która nazywa się Eka Pada Pranamasana; rysunek pochodzi z tzw. pomarańczowej książki pt. "Asana Pranayama Mudra Bandha" Swami Satyananda Saraswati, wyd. Yoga Publication Trust, Munger Bihar Indie


CZYM ZATEM JEST ASANA?

Asany nie są ćwiczeniami fizycznymi; są środkiem dostępu do innych wymiarów ludzkiej natury i osobowości. Celem asany nie jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych, lecz wytworzenie stanu sthiti - stanu w ciele, który możesz utrzymać przez dłuższy czas. Tak więc, niezależnie od tego jaką asanę wykonujesz; nawet jeśli jest to dynamiczna asana, musisz skupić się na dwóch ideach: sthiram - stabilność oraz sukham - komfort. Bez względu na to, jaką asanę robisz, musisz dołożyć starań, aby doświadczyć w niej spokoju i wygody.

    - Swami Niranjanananda Saraswati (Bihar School of Yoga)

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY ASANĄ A ĆWICZENIEM FIZYCZNYM?

 • asana to techniki, które układają ciało w pozycjach kultywujących świadomość, relaksacje, koncentracje i medytacje.
 • w asanie główny akcent położony jest na świadomość i uważność
 • świadomość ruchu prowadzi do rozluźnienia umysłu i ostatecznego oczyszczenia mentalnego balastu
 • asany nie tylko wzmacniają ciało, ale uwalniają i budzą uśpioną energię praniczną
 • umysł manifestuje się poprzez ciało fizyczne; asana wywołuje harmonijny przepływ energii w układzie nerwowym, biciu serca, w oddychaniu, co pociąga za sobą harmonijny przepływ Prany (energii witalnej) w Ciele Pranicznym, co z kolei pomaga uspokoić umysł
 • asany mają wpływ na całą osobowość i zachowanie, nie tylko na ciało fizyczne
 • asany powinny być wykonywane w atmosferze spokoju i harmonii
 • asany utrzymywane przez pewien czas i wykonywane ze świadomością i koordynacją z oddechem, spowalniają metabolizm i tempo oddychania (zwolnione tempo oddychania potrzebne jest do Pranayamy)
 • asany spowalniają też katabolizm (katabolizm w bardzo dużym skrócie to utrata energii)
 • ćwiczenia fizyczne zaś - przyspieszają oddech i metabolizm; promują też katabolizm
 • asany mają głęboki wpływ na gruczoły dokrewne w ciele i narządach wewnętrznych oraz zmieniają aktywność elektromagnetyczną w układzie nerwowym
 • podczas praktyki asan bardzo ważna jest AHIMSA - czyli nie krzywdzenie; brak agresji, wykonywanie i utrzymywanie asany w zgodzie z własnym ciałem i możliwościami psycho-fizycznymi na dany dzień, bez przeciążania bez napinania (czyli z miłością do ciała)
 • w dzisiejszych czasach sportowcy zwracają się ku Jodze ze względu na jej korzystny wpływ na umysł oraz elastyczność stawów.

Z uwagi na rodzaj tego artykułu, który jest o Jodze, a nie o treningach fizycznych, więcej o tym czym jest katabolizm oraz anabolizm znajdziesz w Google'ach:)


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Joga zaczyna się od Pranayamy nie od Asany [VIDEO]

 


 

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry, doświadczona nauczycielka, która ostatnie 12 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 8miu lat prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Wszystkie zajęcia prowadzi w oparciu o system Bihar School of Yoga (Satyananda Yoga). Studiowała antropologię kultury na UJ. Więcej o Anji TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na Księżycowe Listy wysyłane w Pełnie Księżyca Om TAK
Hello. Add your message here.