Joga dla każdego – nagrania praktyk prosto z Aszramu cz. 1 początkujący [VIDEO]

W ramach inspiracji do samodzielnej praktyki, piszę tutaj o nowej serii Satyananda Yoga for Everyone (Satyananda Joga dla każdego). Są to nagrania video praktyk prosto z Aszramu w Bihar, który widzicie na tym oldskulowym zdjęciu powyzej. Nagrania są po angielsku ale większość praktyk jest pokazana. Gdybyście mieli/miały jakieś pytania - piszcie, chętnie przyjdę z pomocą w Waszej indywidualnej praktyce.

Pierwsza seria Satyananda Yoga for Everyone przedstawia pięć kapsułek Jogi, które można wykonać wszystkie razem podczas jednej sesji lub podzielić je na oddzielne sesje w ciągu dnia.

RANO

MANTRY

Aby rozpocząć dzień z pozytywnym nastawieniem, wewnętrzną siłą i zaufaniem do życia, Sadhana (praktyka Jogi) składająca się z trzech mantr (mantry Mahamritjundżaja i Gayatri oraz 32 imiona Durgi) jest wykonywana zaraz po przebudzeniu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności. Każda mantra jest intonowana z konkretną sankalpą (intencją):
Mahamritjundżaja dla dobrego zdrowia i samopoczucia,
Gayatri dla zrozumienia i mądrości
oraz 32 imiona Durgi dla pokonywania życiowych trudności.

ASANA I PRANAJAMA

Asany, czyli pozycje Jogi oraz pranajama, czyli praktyki oddechowe, przywracają równowagę i zwiększają witalność. Pranajamy łączą z oddechem i poprawiają jakość oddychania.

W CIĄGU DNIA / POPOŁUDNIU / WCZESNYM WIECZOREM

Codzienna praktyka Jogi Nidry to czas świadomej relaksacji, która usuwa zmęczenie, poprawia jasność umysłu i sprawia, że człowiek jest świeży, lekki i gotowy do końca dnia.

WIECZOREM

I na koniec - medytacje tworzą skupiony i spokojny stan umysłu - praktyka medytacji pt. Ajapa Japa (czyt. adżapa dżapa) jest pierwszym krokiem do rozwinięcia ujedno-punktowienia i koncentracji umysłu.


 

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie. Jest też graficzką komputerową i samodzielnie od 2014 tworzy stronę na której teraz jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj Sūtrę - postaw nam kawę albo herbatę jasminową. Dobra karma zawsze wraca:) wspieram
Hello. Add your message here.