Bogini Durga – usuwa strach i daję odwagę + Mantry Durgi do posłuchania

Poniżej 2 Mantry Bogini Durgi pt. Durga Devi Stuti

Om Sharangat Dinart Paritran Parayane, Sarvasyarti Hare Devi Narayani Namostute

शरणागत दीनार्तपरित्राण परायणे। सर्वस्यातिहरे देवि नारायणी नमोस्तुते।।

TŁUMACZENIE

Ta która nieustannie stara się chronić słabych i biednych oraz usuwać niedolę, ty która ukazujesz Świadomość, kłaniam się tobie.

Ten wers pochodzi z mantr recytowanych w czasie święta Navratri - dedykowanemu dziewięciu aspektom Bogini Durgi.

Jai Maa Durga

चे पर्वत डेरा तेरा

TŁUMACZENIE

Jai Maa Durga - O wielka Matko, o Bogini! JAI oznacza zwycięstwo, natomiast MAA określa Matkę,  w wolnym tłumaczeniu ten wers oznacza “Zwycięstwo Wielkiej Matki”.

DZIAŁANIE MANTR DURGI

Mantry Durgi chronią przed negatywnymi wpływami, niszczą ignorancję i tamas, oczyszczają, dodają poczucia wewnętrznej mocy i pewności siebie, rozwijają siłę do pokonywania wewnętrznych blokad, obaw i trudności, rozpuszczają kłopoty i cierpienia w życiu.
Poprzez regularną recytację mantr powiązanych z Boginią Durgą możemy nabierać odwagi, śmiałości, pełni optymizmu. Natomiast przede wszystkim Durga przynosi zwycięstwo - zwycięstwo nad negatywnym aspektem ego, nad apatią, letargiem i ignorancją, czyli również tzw. wewnętrznymi demonami.


[Bogini Durga, malowidło pochodzące z XIX wieku, źródło grafiki]

BOGINI DURGA JEST ARCHETYPEM

Czyli uosobieniem mocy i siły ukazanych symbolicznie pod postacią kobiety wojowniczki. Durga jest związana z takimi jakościami jak: wiedza, mądrość, prawe działanie, czystość, samo-realizacja i prawda.  Są to wartości uniwersalne, znane każdej kulturze, wykraczające poza czas. Tak samo Durga jest nieskończona i nieśmiertelna, wykracza poza czas i przestrzeń, poza karmę czyli prawo przyczyny i skutku, nic się jej nie "ima".  Dlatego światło Durgi może przeprowadzić przez duchowe zmagania, stojące na poziomie duszy, pomagając wykraczać ponad własną indywidualną karmę.

Według starożytnej mitologii hinduistycznej, Durga wyłoniła się ze zbiorowej energii wszystkich bogów jako ucieleśnienie Shakti czyli boskiej mocy kobiecej, aby zniszczyć demona Mahishasurę, który dostał taką supermoc że żaden bóg ani mężczyzna nie był w stanie go pokonać. Dopiero zrobiła to Bogini Durga - ucieleśnienie mocy Shakti.
Czytając lub oglądając Władcę Pierścieni mogliście się natknąć na podobny motyw - przepowiednia o Królu Nazguli, który nie mógł być pokonany przez żadnego mężczyznę. Dopiero Eowina, księżniczka Rohanu, przebrana za rycerza pokonała niezniszczalnego Demona. Widzicie więc jak uniwersalny jest to przekaz, który pojawia się pod różnymi postaciami - nawet w kulturze masowej.

[Władca Pierścieni: księżniczka Rohanu Eowina pokonująca Króla Nazguli, grafika Erin Kelso]

Sanskryckie słowo Durga oznacza fortecę - miejsce, przestrzeń która jest chroniona i niedostępna czyli trudna do dostania i zniszczenia.

Bogini, nazywana również Boską Matką, chroni ludzkość przed nędzą i złem, niszcząc negatywne wewnętrzne siły, takie jak maya (iluzja), które leżą u podstaw naszej materialnej natury - krodha (gniew), kama (pożądliwość), lobha (chciwość), mada (nieprzytomność) mohu (złudzenia), ahamkara (arogancja ego) oraz matsara (zazdrość).


 

Durga Devi Stuti w wykonaniu artystki Shiuli Subaya


Grafika użyta w poście jest autorstwa hinduskiego artysty Kailash Raj


caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry, ostatnie 13 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 9ciu lat prowadzi zajęcia i warsztaty. Jogę traktuje jako wiedzę duchową która poszerza świadomość. Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (Satyananda Yoga) którą uważa za Objawienie. Studiowała antropologię kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie. Kocha podróże i koty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *