Tantra, a może raczej klasyczna Tantra i co ma wspólnego z Jogą?

WYJAŚNIENIE SŁOWA TAN-TRA

Wyraz tantra składa się z dwóch słów: tanoti i trayati;
tanoti - rozszerzyć, rozciągać, poszerzać,
trayati - wyzwalać, uwalniać.

A więc tantra (tan+tra) w wolnym tłumaczeniu oznacza 'poszerzać doświadczenie i świadomość wszystkiego'.

SYSTEM UNIWERSALNY

Tantra to metoda, która instruuje i prowadzi do materialnego i duchowego spełnienia. Mówi że Kosmiczna Świadomość może przyjść poprzez uczestnictwo w tym świecie, że nie jest konieczne aby rzucać wszystko i zostać ascetą lub ascetką. Jest to system dla tych ludzi, którzy nie są skłonni do ascezy, którzy są zaangażowani w działania na tym świecie. Dlatego najbardziej nadaje się dla współczesnego człowieka. Jest to środek do puszczania zahamowań i kompleksów. Tantra mówi, że życie powinno być wyrazem radości, i że nasze działania mają być dharmiczne (harmonijne), a nie dysharmonijne.

Zakres Tantry jest ogromny. Obejmuje każdy aspekt życia człowieka, od rana do późnej nocy, od narodzin aż do śmierci. Celem jest uczynić życie bardziej harmonijnym i pełnym szczęścia w każdym działaniu i każdej życiowej sytuacji. Jest dla wszystkich typów ludzi, dla gospodyń domowych i dla mnichów. Jest to system, który uczy nas, jak w pełni poznać i świadomie, harmonijnie wykorzystać świat, w którym żyjemy tu i teraz, oraz jak dostroić się do Wyższej Świadomości.

Tantra to praktyczny system. Dokłada realnych starań, by pokazać nam jak możemy - my zwykli ludzie doświadczać Wyższej Świadomości. Celem systemu tantrycznego jest dać każdemu oświecenie duchowe za pomocą wszelkich możliwych, dostępnych, odpowiednich środków. Tantra właściwie nie jest czymś co zostało wymyślone, jak to się mówi "z powietrza" - jest raczej wynikiem przeżycia głębszych stanów świadomości osiąganych w medytacjach przez takich ludzi jak mistycy, mędrcy, jogini, święci, riszi, mistyczki i święte.

Tantra uczy wiedzy i doświadczenia makrokosmosu przez instrumenty mikrokosmosu. Uczy poznania Nieograniczonego poprzez środki ograniczone; wiedzy o Najwyższej Świadomości, dzięki wiedzy indywidualnej świadomości. Ma na celu rozszerzenie doświadczenia życia codziennego, czyli cieszenia się nim i życia pełnią życia - używa tego jako środka ku Wyższej Świadomości. Obejmuje wszystkie aspekty życia, zarówno w świecie materialnym jak i w świecie transcendentnym.

PRAKTYKA TANTRY

Tantra w zastosowaniu praktycznym to 3 główne elementy:
tantra (chodzi tutaj o reguły, zasady i system),
mantra (jako wehikuł/nośnik świadomości)
oraz mandale i jantry [yantra] (formy świadomości).
Integralną częścią praktyki Tantry jest użycie dźwięków w formie mantry jako metody przywoływania Kosmicznej Świadomości. Można powiedzieć, że mantry to inaczej inkantacje. Wraz z mandalą i jantrą, mantry są najważniejszymi częściami Tantry, innymi słowy są esencją praktycznej Tantry.

 

Buddhist-Monk

SHIVA, SHAKTI I KUNDALINI

Podstawowym założeniem Tantry jest koncepcja, że istnienie podzielone jest na dwa równoważne aspekty - niezamanifestowane i zamanifestowane (widoczne). Te dwa aspekty to Shiva - czyli Świadomość, oraz Shakti - potęga i energia manifestacji.

Shakti to Kosmiczna Matka. We współczesnym języku znamy ją jako Matka Natura, albo Matka Wszechświata, czy Wielka Macierz (Matrix).
Ta koncepcja Kosmicznej Matki Wszechświata oraz towarzyszącego mu symbolu-personifikacji Świadomości jest niezależna od rasy, czasu ani miejsca. Jest uniwersalnym archetypem. Jest głęboko zakorzeniona w zbiorowej psychice ludzkości.

isis i matka boska - wcielenia Shakti

Dla przykładu: w chińskim Taoizmie mamy TAO i TEH, gdzie Tao odpowiada koncepcji Shivy, natomiast Teh to ekwiwalent Shakti. Dawni Egipcjanie czcili Ozyrysa (Świadomość, Tao) oraz Izydę (Shakti, Wielką Matkę, kosmiczną siłę manifestacji). W Chrześcijaństwie znamy postać Matki Boskiej - symbolu uniwersalnej Matki, natomiast Bóg Ojciec, to przecież symbol Świadomości.

Tantra znana jest również pod innymi nazwami jako tantrika, kauladharma, kaulica lub kaula. Słowo kula oznacza również "kosmiczną potęgę manifestacji" (czyli Shakti) natomiast akula oznacza Świadomość (czyli Shivę). Tak więc, idąc dalej tym tropem, ścieżką kaula jest jedność Shivy i Shakti, czyli kosmiczna unia, nirvana, oświecenie. Uśpiona duchowa moc kosmiczna w człowieku, jest często określana jako kulakundalini (albo kundalini Shakti). Dlatego właśnie Tantra to system służący wyzwoleniu kosmicznego potencjału i siły - kundalini w człowieku.

 

RÓŻNORODNOŚĆ I ZŁOŻONOŚĆ TANTRY

Zobaczcie jak szeroki zakres aspektów i przeróżnych praktyk obejmuje tantrika, jako system uniwersalny, po to by każdy człowiek mógł znaleźć coś dla siebie. Jeden z tantrycznych tekstów zatytułowany "Varahi Tantra" podaje szczegółowo główne zagadnienia jakimi Tantra się zajmuje:

  • Świadomość
  •  Stworzenie i destrukcja wszechświata fizycznego
  • Adoracja bóstw (devi pudża, deva pudża)
  • Klasyfikacja istot
  • Ciała niebieskie - astronomia i astrologia
  • Poziomy świadomości (loka)
  • Psychiczne kanały i centra w ciele ludzkim (nadi i czakry)
  • Prawa i obowiązki społeczne
  • Sakramentalne obrzędy (ryty)
  • Konsekracja postaci bóstw
  • Mantry (inkantacje)
  • Mandale oraz jantry (magiczne kręgi)
  • Mudry (symboliczne i inwokacyjne gesty)
  • Praktyki duchowe (Sadhana)
  • Adoracja (pudża) zarówno wewnętrzna i zewnętrzna
  • Uświęcanie domostw, studni, obejść, itp.
  • Opis świętych sanktuariów 
  • Magia (yogamaya sadhana)
  • Rytualne obrzędy i inicjacje (diksza)
  • Joga - włącznie z asanami, pranajamą, metodami medytacji, itp.
  • Medycyna różnego rodzaju, łącznie z Ajurwedą, która jest nauką o ziołach połączoną z praktykami jogicznymi
  • Nauka
  • Alchemia
  • Sztuka owocnego życia pełnego szczęścia
  • Spożytkowanie energii seksualnej jako środka służącemu rozwijaniu świadomości

Widzicie, więc że praca z energią seksualną jest w Tantrze tylko jednym z 25 różnych elementów...

tantrikaOK, A GDZIE W TYM WSZYSTKIM JOGA?

Joga i Tantra w rzeczywistości są ze sobą ściśle powiązane, są w istocie tym samym systemem. Joga, tak powszechnie znana i praktykowana, ta właśnie joga, która była używana w Indiach od tysięcy lat, pochodzi bezpośrednio z Tantry.

A dokładniej rzecz ujmując: joga jest częścią bardziej różnorodnego, szerszego systemu tantrycznego. Wszystkie praktyki, takie jak asany, pranajama, wszystkie ścieżki jogi takie jak karma joga, bhakti joga, kundalini joga, hatha joga, mantra joga, kriya i tak dalej, są integralną częścią Tantry.
Wszystkie praktyki, które znasz jako joga są również częścią Tantry. Czyli do tej pory praktykowałaś/eś tantrikę i nawet o tym nie wiedziałaś/eś.

Sklasyfikowany system jogi jaki znamy, formy jogi, które rozkwitły w bogatym środowisku Indii pochodzą niemal w całości od Tantry. Jak już wiesz Tantra obejmuje szeroki zakres aspektów życia ludzkiego; rytuały i zasady harmonijnego życia w społeczeństwie, astrologię, alchemię, medycynę ajurwedy, itd. Joga z drugiej strony, jest bardziej szczegółowa; zajmuje się generalnie wpływaniem na umysł i ciało, jako metoda prowadząca do dobrego stanu zdrowia, spokoju psychicznego, a ostatecznie ku Wyższej Świadomości. Tantra ma ten sam cel, obejmuje tylko większy i szerszy zakres metod oraz praktyk.

Można więc powiedzieć że Tantra jest matką a joga jej córką

 



MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak działa mantra i czym jest?

 


 

NA ZAKOŃCZENIE

Warto mieć na uwadze że Tantra w swym założeniu jest czymś na kształt nauki. Jest nauką postrzegania, odczuwania, poczucia Nieskończonego poprzez skończone. To system sprawdzania, doświadczania i wyciągania wniosków, system który zachęca "nie wierz na słowo". Wręcz przeciwnie - zachęca do testowania. Tylko wtedy kiedy czegoś doświadczymy, coś poznamy, możemy uwierzyć temu co wcześniej powiedziano.

Esencją Tantry jest osobiste doświadczenie poprzez praktykę. Tantrika została zaadoptowana przez ludzi na przestrzeni wieków, ponieważ proponowała znaczące praktyki duchowe, które mogły zaoferować każdemu człowiekowi - jego własne, indywidualne doświadczenie. Tantra zapewnia bazę, z której praktyki mogą być wykorzystane by prowadzić do jedności, komunii z Mocą znacznie większa niż ta ludzka. Prowadzi do wyższego poziomu świadomości, wiedzy i szczęścia.


.Polecana bibliografia:

  • książka "A Systematic Course in the Ancient Tantric Techniques of Yoga and Kriya" Swami Satyananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
  • książka "Nawa Yogini Tantra" Swami Muktananda Saraswati, wyd. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, Indie
caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *