Ujjayi (udżai) Pranajam czyli „Oddech Psychiczny” – pranajama uspokajająca [AUDIO]

Pranajama Ujjayi zwana Oddechem Psychicznym

Jest to uspokajająca pranajama, którą możesz wykonywać codziennie. Ujjai wymawiaj udżai :) W sekwencji praktyki najlepiej wykonywać ją po (porannej) jogasanie; czyli po asanach, a przed medytacją.

Oddech jest mostem między ciałem a umysłem, dlatego tak ważne jest aby Jogę praktykować w jej wszystkich wymiarach, nie tylko fizycznym. Pełna, integralna praktyka będzie tworzyć Jogę czyli Unię - połączenie serca, głowy i rąk (Union of heart, head and hands) - jak mówi Swami Niranjanananda Saraswati.

Słowo ujjayi z sanskrytu tłumaczy się jako "zwycięski". Pochodzi z rdzenia 'ji' które oznacza 'przezwyciężać' oraz 'przyswajać poprzez przezwyciężenie'. Natomiast przedrostek 'ud' oznacza 'niewolę' i 'coś co nas wiąże'. Dlatego ujjayi jest praktyką która daje nam wolność od przywiązań. Znana jest również jako oddech psychiczny i prowadzi do subtelnych stanów świadomości. Jest wspaniałym przygotowaniem do medytacji. Jest też używana jako komponent w bardziej zaawansowanych praktykach takich jak Ajapa Japa, Mantra Japa, Prana Vidya, Kriya Joga.

KORZYŚCI i DZIAŁANIE UZDRAWIAJĄCE:

  • ma działanie uspokajające
  • pomaga na problemy z tarczycą (gdy stosowana regularnie)
  • koi nerwy i uspokaja umysł
  • ma efekt rozgrzewający na ciało
  • introwertyzuje i wycisza
  • jest wspaniałą praktyką przygotowującą do medytacji
  • stopniowo dodaje witalności
  • aktywizuje i oczyszcza Vishuddhi Czakrę Gardła
  • na bezsenność - możesz ją wykonywać na leżąco w łóżku tuż przed zaśnięciem na lepszy sen i rozluźnienie
  • przydatna dla osób z nadciśnieniem bo obniża ciśnienie krwi

PRZECIWWSKAZANIA:

  • nie polecana dla osób za bardzo introwertycznych lub w depresji

NAGRANIE DO TWOJEJ OSOBISTEJ PRAKTYKI


.
CZYM JEST PRANAJAMA?

Pranajamy harmonizują i odblokowują ciało praniczne, które jest siecią subtelnych kanałów nerwowych przenoszących energię życiową do każdej komórki i organu w ciele. Termin Pranayama (czyt. pranajama) ogólnie jest definiowany jako „kontrola oddechu”. Chociaż w świetle stosowanych praktyk taka interpretacja może wydawać się poprawna, nie oddaje jednak pełnego znaczenia tego słowa:

PRANA oznacza „energię życiową” lub „siłę życiową”, AYAMA oznacza „rozszerzać”, w związku z czym pranajama jest ekspansją energii życiowej.


TEKSTY ŹRÓDŁOWE

    • książka "Asana, Pranayama, Mudra, Bandha" Swami Satyananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger Bihar Indie
    • książka " Prana and Pranayama" Swami Niranjanananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger Bihar Indie
caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *