7 prostych holistycznych sposobów na jesienno-zimową chandrę

Przed nami jesienne dni i zimowe wieczory. Innymi słowy "winter is coming" (nadciąga zima) ;) Jesienna deprecha - kto z nas jej nie doświadcza, może uważać się za szczęściarza. Ale wszystko jest do zrobienia - wystarczy chcieć i wziąć się do roboty i zapobiec chandrze przed czasem. Na wszystko znajdzie się sposób jeśli tylko chcesz!

Poniżej zebrałam kilka sprawdzonych rozwiązań na to jak radzić sobie z jesienno-zimowymi spadkami nastrojów i energii. Połączone razem dadzą efekt synergii - czyli zmultiplikowanego działania. Pamiętaj Droga Czytalniczko, Drogi Czytelniku - tylko regularne działanie może przynieść pozytywne skutki i zmiany :) A więc do dzieła...

1. REGULARNA PRAKTYKA JOGI I TECHNIK MEDYTACJI

Powiem prosto z mostu bez owijania w bawełnę - praktyka jogi i medytacji raz w tygodniu to za mało. Najlepiej stosować małe, a regularne dawki - jak ziółka albo codzienna suplementacja. Jak to robić, co robić?

A)   jeśli nie wiesz jak praktykować codziennie samodzielnie w domu, zacznij chodzić regularnie na zajęcia jogi i medytacji w Twoim mieście. Znajdź studio jogi/ ośrodek medytacji i obierz sobie minimum 2 razy w tygodniu na regularne uczęszczanie na praktykę. Ważne - jeśli wyznaczysz sobie konkretne dni trzymaj się tego jak kierunku na kompasie, tzn. nie zmieniaj dni, nie opuszczaj obranego planu praktyki. Trzymaj kurs!

B)   jeśli chcesz praktykować w domu, mega polecam codziennie robić kilka serii Surya Namaskara Powitań Słońca.

C)  jeśli możesz praktykować w domu, bardzo polecam wykonywać codziennie praktykę świadomej relaksacji lub jogę nidrę. Poniżej znajdziesz link do playlisty nagrań audio:

kliknij w obrazek aby przejść do listy nagrań audio prowadzonej relaksacji

2. ODDECH

Siedzisz teraz przed komputerem/ tabletem/ smartfonem, a co z twoim oddechem? Sprawdź jak oddychasz. Pamiętaj o głębokim oddechu. BARDZO WAŻNE jest aby nie oddychać płytko oraz nie odwracać oddechu.
Prawidłowy oddech to taki gdy: na wdechu brzuch wypełnia się powietrzem - nie tylko płuca i klatka piersiowa, a na wydechu klatka piersiowa oraz brzuch kurczą się i lekko zmniejszają, tak jak na obrazku poniżej

A) To jest praktyka na każdy dzień, które możesz robić w dowolnej chwili: gotując obiad, myjąc zęby, jadąc tramwajem, stojąc w kolejce:

długi jogiczny oddech
poprawny sposób oddychania

B) jeśli możesz praktykować w domu, mega polecam codziennie zaraz przed snem wykonywać najprostszą medytację świata, polegającą na obserwacji naturalnego oddechu i liczeniu go:

kliknij w obrazek aby przejść do nagrania audio prowadzonej medytacji

3. RUCH

Wysiłek fizyczny jest dobry na wszytko! Współczesny, tzw. zachodni tryb życia - siedzenie przed biurkiem lub komputerem przez 8h na dobę jest zabójczy, do tego dojazd do pracy samochodem czy autobusem - kiedy ciągle siedzisz i ciało ani kręgosłup nie mają okazji na naturalny rozruch.

Spoć się, zmęcz się. Odżywisz ciało, krew zacznie szybciej krążyć, metabolizm się poprawi. Uwolnisz endorfiny! Poprawisz przepływ Prany - energii witalnej!

Najlepiej codziennie i regularnie. Pomyśl co lubisz? basen, bieganie, rolki, rower, nordic walking, taniec, zumba, sporty wodne, nawet fitness, siłownia, crossfit czy pilates i ... sprzątanie :) Albo zwykły spacer. Codziennie cokolwiek. Zobacz ile masz możliwości - na pewno znajdziesz coś dla siebie!

4. WITAMINY

  • czyli dobra odżywcza dieta (świeże ekologiczne warzywa i owoce, nasiona strączkowe, oleje bogate w kwasy omega 3, wyrzuć cukier i śmieciowe jedzenie które okradają florę jelitową).
  • suplementacja kompleksem witamin z grupy B (szczególnie witamina B1, witamina B2 i B6) bardzo ważna jest niacyna (czyli witamina B3/ PP ma udowodnione skuteczne działanie przy poprawie nastroju).
  • suplementacja witaminą D oraz wystawianie się na słońce kiedy tylko się da (tutaj ważna rzecz - witamina D3 wchłania się lepiej z witaminą K2MK7). Wedle badań aż 80% Polaków ma za niedobory witaminy D. Jej niski poziom powoduje szereg problemów i powikłań zdrowotnych, m.in. depresję i spadki nastrojów.

Osoby szerzej zainteresowane tematem witamin odsyłam do szczegółowego artykułu na stronie Akademii Witalności tutaj

5. MANTRY

Posłuchaj mantr, albo jeszcze lepiej - zacznij je intonować / recytować / śpiewać. Jest to bardzo mocna praktyka jogiczna, określone mantry mają konkretne działanie. Dostrajają do wysokiej częstotliwości i wibracji, oczyszczają podświadomość oraz otoczenie, równoważą żywioły czyli tattwy. Uzdrawiają, balansują, koją, uspokajają, energetyzują, równoważą.

Ja zapraszam serdecznie na bezpłatną comiesięczną medytację z mantrą uzdrawiającą przez internet na żywo w Wirtualnym Studiu Sūtry:

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły comiesięcznej bezpłatnej praktyki online z mantrą uzdrawiającą

A poniżej znajdziesz linki do poszczególnych mantr na blogu Sūtry oraz specjalnie utworzonych playlist mantr na YouTube:

kliknij w obrazek aby przejść do mantr na blogu Sūtry
kliknij w obrazek aby przejść do playlist mantr na Sūtrowym YouTubie

6. CIASTECZKA ŚW. HILDEGARDY KOJĄCE NERWY

Wyłącz smartfona i internety,  schroń się w kuchni, puść mantry, zanurz dłonie w orkiszową mąkę i upiecz comfort food w postaci orkiszowych ciasteczek św. Hildegardy z Bingen, które:

wypędzają wszelką gorycz z serca, uspokajają charakter, otwierają Serce, koją zmysły, rozpogadzają nastrój, ochraniają narządy zmysłów przed procesami starzenia. "

 

Kliknij w obrazek aby zobaczyć Przepis Pełen Prany na ciasteczka św. Hildegardy

Innymi słowy szukaj swoich małych enklaw z dala od internetu, pobądź trochę offline i zrób coś dla siebie co sprawi Ci radość, przyjemność, satysfakcję. Szukaj swoich rytuałów. Sprawdź co lubisz. Ja bardzo lubię w wieczory sobotnie zaopatrzyć się w składniki do sushi, schować się w kuchni, puścić azjatycką spokojną muzykę z fletami, naparzyć w porcelanowym czajniczku zieloną herbatę i popijając ją, robić sushi po swojemu i spałaszować 2-3 rolki zrobione własnoręcznie. A co Ty lubisz?

7. PRZYRODA CZYLI LAS LECZY

Wyjedź za miasto, pooddychaj głębokim oddechem w świeżym powietrzu. Poczuj woń sosny i błota, popatrz na drzewa, liście i kwiaty, posłuchaj ptaków. Wyjdź z domu. Idź na spacer do lasu, pojedź w góry, nad morze, nad rzekę czy jezioro.

Oddaj swoje zmartwienia drzewom i ziemi, oczyść się, doładuj baterie.

Przyroda leczy i koi, a w dodatku połączysz to z ruchem, długim oddechem pełnym uważności oraz słońcem czyli masz 4 sposoby w 1 :)

FACHOWA POMOC

Czasami w trudnych sytuacjach życiowych słońce, optymizm, joga i dobra dieta nie pomagają. Jeśli zmagasz się z chandrą przez dłuższy czas, nie możesz się rano podnieść z łóżka, podejrzewasz u siebie depresję, to naprawdę warto dać sobie pomóc i udać się do specjalisty. Proces psychoterapii może okazać się zbawienny. Dobrze jest stosować jogę i medytacje, zdrowe odżywianie i psychoterapię razem. Nie są to sposoby które się nawzajem wykluczają -  wręcz przeciwnie, są do siebie komplementarne i wzajemnie się dopełniają i wzmacniają poprzez efekt synergii.

-

 A na koniec Dalai Lama:

Są tylko dwa dni w roku, kiedy nic nie można zrobić. Jeden nazywa się Wczoraj, a drugi Jutro.

caret-down caret-up caret-left caret-right

Autorką artykułu jest Anja - Stworzycielka Sūtry, doświadczona nauczycielka, która ostatnie 12 lat poświęciła na zgłębianie wiedzy i praktykę Jogi. Od 8miu lat prowadzi i organizuje zajęcia, warsztaty, odosobnienia. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *